Sobotní ráno 9. října na louce nad hvězdárnou v Partizánskem na západě Slovenska bylo mimořádně větrné. Naplnit héliem a hlavně udržet v rukou velký balón, který vzápětí vzlétl do stratosféry, zvládli jen silní chlapi. Pokyn řízení letového provozu však zněl jasně: „První let v osm hodin ráno, druhý od dvanácti do dvou odpoledne.“ Byl to boj, ale podařilo se. V gondole zavěšené pod balónem vystoupal do výšky 35 kilometrů modul s biochemickými, fotochemickými a biologickými pokusy. Připravili je vědci a studenti z našich i slovenských univerzit.
Až se nad územím našich východních sousedů bude letos na podzim vznášet velký balón s gondolou, na jejíž palubě poletí rozličné vědecké pokusy do stratosféry, bude to kromě jiných vizitka usilovné a navýsost odborné práce členů Slovenské organizace pro vesmírné aktivity. S jejím předsedou Jakubem Kapušem jsme si však povídali nejen o účasti na projektu Společně na hranice vesmíru.
Připravit experimenty s bakteriemi, které speciální balón vynese do stratosféry. Takový je úkol Ing. Kristýny Doleželíkové, Ph. D. při společném česko-slovenském projektu. „Na obdobném experimentu jsem se podílela již před šesti lety. Tentokrát chceme posunout studii o level výše. Zapojíme do ní pokročilejší analýzy, abychom se dozvěděli mnohem více,“ říká odborná pracovnice Fakulty chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně, s níž se na přípravě pokusů podílí také RNDr. Michaela Kuthanová.
Projekt založený na pokusech vynesených balónem do stratosféry se může stát odrazovým můstkem k mnohem smělejším vědeckým počinům. „Budujeme zázemí pro větší a vzdálenější cíle, jaké představují nízká oběžná dráha, vesmírná stanice nebo planeta Mars,“ je přesvědčen Dr. Lukáš Nejdl, vedoucí laboratoře bioanalýzy a zobrazování Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Být přesvědčen o smyslu projektu a svého podílu na něm, současně však být připraven na to, že ne všechno musí vyjít přesně podle výpočtů, plánů a představ. A umět přijmout také prohru, neboť "...i experiment, který se nepodaří, je velmi užitečný, protože věda spočívá v hledání cest..." S tímto vědomím jdou do projektu Společně na hranici vesmíru dva členové realizačního týmu – Dr. Dalibor Húska, vedoucí Výzkumné skupiny nanobiotechnologie rostlin a mikrořas, která je součástí Ústavu chemie a biochemie při Mendelově univerzitě v Brně, a studentka Katarína Molnárová.
Rozhovor s Ing. Janem Zítkou z výzkumného pracoviště CEITEC při Vysokém učení technickém v Brně o přípravě stratosférických letů z pohledu technika a vývojového pracovníka odpovědného za přípravu hardwaru pro výzkumné týmy. Jedná se o náročné úkoly přinášející různé emoce, jak sám říká: „Při startu pociťuji radost i nervozitu“
1. prosince v dopoledních hodinách odstratoval z letiště v Malých Bielicách (u Partyzánského, Slovenská republika) stratosférický balón pod kódovým označením SP-VONT, který nesl několik experimentálních modulů, které jsou díle mladých inženýrů, vědců a techniků z obou stran hranice. V tomto článku vám přinášíme základní informace a také několik snímků z přípravy, letu i přistání a také unikátní snímky přímo ze stratosféry.
Je to pás široký několik desítek kilometrů, jenž nás dělí od nekonečného vesmíru. Snad proto stratosféra člověka neustále fascinuje. Touha prozkoumat tamní prostředí a dozvědět se o něm co nejvíce je tak silná, že čeští a slovenští odborníci jí zasvětili další projekt přeshraniční spolupráce, tentokrát s názvem Společně na hranici vesmíru. Právě o něm jsme si povídali s ředitelem valašskomeziříčské hvězdárny Liborem Lenžou.
Za „Rok technologií a stratosféry“ mohou letopočet 2019 s trochou nadsázky označit čeští a slovenští kolegové, mezi nimi i pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí. Společně budou realizovat projekt s názvem Společně pro podporu vzdělávání v oblasti nových technologií, který je i tématem následujícího rozhovoru s ředitelem hvězdárny Liborem Lenžou.
Cílem projektu přeshraniční spolupráce, který byl zahájen od počátku roku 2019 a měl by trvat do konce roku, je zvýšit intenzitu a rozsah spolupráce v příhraniční oblasti mezi různými subjekty v oblasti výzkumu, vývoje, vzdělávání i průmyslu. Rádi bychom do realizace projektu a jeho aktivit zapojili více partnerských organizací.