Hvězdárna
Valašské Meziříčí
SPOLEČNÁ DATABÁZE
STRATOSFERICKÝCH LETŮ
Slovenská organizácia
pre vesmírne aktivity (SOSA)
   
Nacházíte se: Úvodní stránka » Novinky » Stratosférický let SP-VONT - úspěšný

Stratosférický let SP-VONT - úspěšný

30.12.2019

První prosincový den roku 2019 odstartoval z letiště v Malých Bielicách u Partizánskeho (Slovenská republika) stratosférický balón pod kódovým označením SP-VONT. Nesl několik experimentálních modulů, které jsou dílem mladých inženýrů, vědců a techniků z obou stran hranice. V tomto článku vám přinášíme základní informace a také několik fotografií z přípravy, letu i přistání, včetně unikátních snímků přímo ze stratosféry.

Stratosférický modul SP-VONT při sestupu ze stratosféry.

Na místo startu se už 30. listopadu začali sjíždět členové jednotlivých týmů, kteří připravovali experimenty a prototypy k vypuštění. Kromě toho se zde sešel celý "hlavní štáb", odpovědný za vypuštění stratosférické sondy. Jak už to bývá, některé věci bylo nutné doladit na poslední chvíli. Patřil mezi ně zejména hlavní experimentální modul, který spojuje rozměrový prototyp zařízení pro sběr prachových částeček ze stratosféry s funkčními mechanickými díly a prototypem zařízení pro vypouštění řas do podmínek stratosféry a jejich návrat k laboratorním experimentům. Právě tento modul byl nejrozměrnější a zároveň nejnáročnější částí užitečného zatížení a podíleli se na něm i další specialisté a výzkumné týmy.

Hlavní experimentální modul letu SP-VONT.

Příprava hlavního modulu těsně před startem stratosférického balónu SP-VONT.

Start se uskutečnil 1. prosince dopoledne. Ranní teploty klesly pod bod mrazu, s čímž museli počítat nejen technici a účastníci startu, ale i tým připravující své experimenty k letu. Kromě zmíněného hlavního modulu byly vypuštěny i menší moduly na testování technologií, vyvíjených pro použití na družicích. Vypuštěn byl rovněž malý modul s kamerami, z něhož pocházejí některé zveřejněné snímky.

Těsně před startem stratosférického balónu s kódem SP-VONT. 1. prosince 2019, letiště Malé Bielice.

Přípravy startu proběhly podle plánu, stejně jako příprava a integrace všech experimentů. Poto, co bylo potvrzeno povolení ke startu, mohli jsme se vydat na letištní plochu a balón za přihlížení několika desítek členů týmu i dalších hostů a náhodných diváků vypustit. Start proběhl bez vážných problémů, až na drobnost v podobě chybně odhadnutého připojovacího kabelu u posledního experimentu, který při zhoupnutí během startu velmi těsně minul zemi. Vše ale dobře dopadlo a celá sestava se vydala vzhůru, až nad oblaka, do stratosféry.

Pohled na start z palubní kamery jednoho z modulů stratosférického letu SP-VONT.

Další let balónu proběhl přesně podle predikcí a očekávání. Účastníci startu ho sledovali na monitorech prostřednictvím průběžně aktualizované mapy, ukazující skutečnou dráhu letu v průmětu se zemským povrchem. Přesnost předpovědi parametrů dráhy a rychlosti se potvrdila také na místě přistání, když se sonda na padáku snesla na vypočtené místo, jímž byly louky a pole vzdálené od civilizace.

Naměřené výsledky zpracováváme a během několika měsíců zveřejníme nejen další fotografie z letu, ale snad i některé zajímavé výsledky experimentů.

Jako malou zálohu nabízíme pár snímků z průběhu letu.

Stratosférická sonda při sestupu - let SP-VONT.

Povrch Země z výška kolem 32 kilometrů. Stratosférický let SP-VONT.

Stratosférická sonda SP-VONT na pozadí dobře patrná vrstvy stratosféry nad okrajem Země. Let stratosférického balónu SP-VONT


« Zpět

Tato stránka je vytištěna z webu stratolety.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje