Hvězdárna
Valašské Meziříčí
SPOLEČNÁ DATABÁZE
STRATOSFERICKÝCH LETŮ
Slovenská organizácia
pre vesmírne aktivity (SOSA)
   
Nacházíte se: Úvodní stránka » Společné akce » Vyvrcholení projektu SP-VONT – start stratosférického balónu

Vyvrcholení projektu SP-VONT – start stratosférického balónu

Příprava startu stratosférického balónu trvá už několik měsíců. Vedle přístrojového vybavení zahrnuje také další nezbytně nutné podmínky, včetně povolení k letu. Vše ale probíhá zdárně a kromě nezbytných povolení mají jednotlivé týmy na stolech experimenty, které poletí v různých verzích – od rozměrového prototypu po zcela funkční prototyp či experimentální zařízení.

Vedle jednoduchého modulu s kamerami a dalších zařízení, která je zapotřebí otestovat v podmínkách stratosféry, představuje hlavní náklad rozměrový a mechanický prototyp experimentálního modulu určeného pro sběr stratosférických částic. Společně s ním poletí modul s mikrořasami, který by měl umožnit vypuštění malých kyvet s kultivovanými řasami, na něž budou působit kombinované vlivy stratosféry (nízká teplota, zvýšené radiační zatížení a zejména intenzivní UV záření).

Na vývoji přístrojů se podílelo mnoho, zejména mladých studentů a výzkumných pracovníků z řady institucí v příhraniční oblasti SR-ČR. Jedná se o kolegy z Brna, Trenčína, Valašského Meziříčí, Žiliny a dalších měst. Příprava na start proběhne již 30. listopadu a jako obvykle potrvá do pozdních nočních či brzkých ranních hodin, abychom se 1. prosince velmi brzy ráno mohli přesunout na letiště v Malých Bielicách, odkud by měl balón vzlétnout.

Doufáme, že vám nedlouho po přistání a zpracování zejména obrazových dat budeme schopni přinést minimálně první snímky z přípravy startu i samotného letu.


Tato stránka je vytištěna z webu stratolety.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje