Hvězdárna
Valašské Meziříčí
SPOLEČNÁ DATABÁZE
STRATOSFERICKÝCH LETŮ
Slovenská organizácia
pre vesmírne aktivity (SOSA)
   
Nacházíte se: Úvodní stránka » Novinky » Řasy i bakterie letěly na hranici vesmíru

Řasy i bakterie letěly na hranici vesmíru

10.10.2021


Sobotní ráno 9. října na louce nad hvězdárnou v Partizánskem na západě Slovenska bylo mimořádně větrné.

Naplnit héliem a hlavně udržet v rukou velký balón, který vzápětí vzlétl do stratosféry, zvládli jen silní chlapi. Pokyn řízení letového provozu však zněl jasně: „První let v osm hodin ráno, druhý od dvanácti do dvou odpoledne.“

Slovenští astronomové připravují ke startu latexový balón naplněný héliem.

Byl to boj, ale podařilo se. V gondole zavěšené pod balónem vystoupal do výšky 35 kilometrů modul s biochemickými, fotochemickými a biologickými pokusy. Připravili je vědci a studenti z našich i slovenských univerzit. „Je to nepopsatelný pocit. V dětství mě fascinoval vesmír. Vypustit vzorky na jeho hranici, do prostředí bez atmosféry a s přímým působením ultrafialového a kosmického záření, je skvělé,“ říká Kristýna Doleželíková, která věnovala celé léto přípravě experimentů s cílem ověřit odolnost bakterií v nezvyklých podmínkách.

Za stejným účelem do stratosféry letěly také kyvety s mikrořasami a nanočásticemi. Uzavřela se tím hlavní část mezinárodního projektu nazvaného Společně na hranici vesmíru. „Ještě zdaleka nekončíme. Následovat bude několik měsíců vyhodnocování vzorků v laboratořích. Výsledky poslouží třeba v agronomii nebo potravinářství,“ vysvětluje Libor Lenža, ředitel naší hvězdárny, která je nositelem projektu.

Zleva Libor Lenža a Jan Zítka připravují modul ke startu.

Jan Zítka při přípravě modulu se vzorky biologického materiálu.

Ve výškách v sobotu naštěstí foukalo o poznání méně, než při zemi. „Ranní modul po několika hodinách dopadl téměř nepoškozený poblíž Nitry. V minulosti jsme je nacházeli třeba až na východním Slovensku,“ vzpomíná Jakub Kapuš, předseda Slovenské organizace pro vesmírné aktivity, která s hvězdárnou a univerzitami dlouhodobě spolupracuje. „Obdobných projektů máme za sebou několik, nyní uvažujeme o vypuštění vlastního nanosatelitu,“ prozrazuje Kapuš.
Oba lety proběhly na den přesně jedenáct roků od premiéry, na kterou navázalo dalších čtyřicet úspěšných startů. Jejich vědecká náročnost a technická úroveň se s každou novou misí zvyšují. „Výrazně jsme pokročili při ovládání sondy, i když stále je třeba odstraňovat drobné chyby,“ tvrdí Jan Zítka.

Vedoucí laboratoře Lukáš Nejdl ukládá do modulu vzorky pro fotochemické pokusy.

Jan Zítka při přípravě modulu se vzorky biologického materiálu.

Bez jeho přičinění by v sondě chybělo například vyhřívání vzorků a hlídání teploty pomocí dvaceti čidel. S kolegou Janem Sýkorou navíc sestavili záložní přistávací počítač s přiléhavým názvem Bum, jehož úkolem je předpovědět místo dopadu sondy a snížit riziko jejího poškození.

Detailní pohled na modul s vědeckými experimenty.


« Zpět

Tato stránka je vytištěna z webu stratolety.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje